Angielski dla dzieci

Choć od lat uczę osoby w każdym wieku, to muszę przyznać, że najbardziej wymagającymi uczniami są dzieci. I nie chodzi tu w żadnym wypadku o brak współpracy z ich strony (tutaj dorośli bywają trudniejsi 🙂 ).

Wyzwaniem jest dopasowanie metod nauczania, do bardzo zróżnicowanych potrzeb dzieci oraz materiału, którego uczą się w szkole. Szczególnie ważne jest też odpowiednia motywacja i pokazanie, że angielski jest przydatny już teraz, a nie „w przyszłości”. Co warto więc wiedzieć?

Jak wygląda nauka angielskiego online dla dzieci?

Nie różni się tak bardzo od tradycyjnej. Najczęściej używam programu Skype, który zapewnia odpowiednią jakość audio i wideo. Dzięki temu możemy ćwiczyć zarówno pisanie ręczne (kamera), pisanie na komputerze (udostępnianie ekranu), jak i wypowiedzi ustne. Pozwala to także ograniczyć ilość podręczników i zeszytów ćwiczeń lub kserówek. Większość uczniów szybko przyzwyczaja się do zdalnych lekcji i ceni komfort własnego otoczenia. Na pierwszych lekcjach poznajemy się wzajemnie z uczniem, co pozwala mi opracować indywidualny program i sprawdzić, które metody nauczania będą najlepsze.

Dziecko przyswaja informacje inaczej niż dorosły

Dlatego warto wplatać elementy zabawy. Nauka angielskiego przez Skype umożliwia łatwe urozmaicenie zajęć i wplecenie elementów interaktywnych. Dodatkowo na przykładzie Internetu łatwo pokazać, że znajomość angielskiego nie jest „dla dorosłych”, ale może być używana w każdym wieku i łączona z zainteresowaniami dziecka. Taka świadomość to świetna motywacja.

Warto zacząć wcześnie

Nauka języka angielskiego od najmłodszych lat sprawia, że dla dziecka jest on naturalnym elementem otoczenia i komunikacji. Jest to o tyle ważne, że angielski jest wszechobecny, będąc kluczem do komunikacji międzynarodowej, a także do ogromnej ilości wiedzy. Im wcześniej zacznie się naukę, tym łatwiej ona przyjdzie, łącząc się z naturalnym rozwojem zdolności językowych dziecka i postępując równolegle do doskonalenia języka ojczystego.